NBC Sports Chicago to carry Live coverage of the 2017 IHSAA Football State Championships

NBC Sports Chicago to Televise & Live Stream (via NBCSportsChicago.com, IHSSN.com, and the NBC Sports app) LIVE HIGH-DEFINITION COVERAGE of the IHSAA Football State Championships

8-Player & Class 3A Semifinals (Thursday, Nov. 9), Class A/4A Semifinals (Friday, Nov. 10) and 1A/2A Semifinals (Saturday, Nov. 11),

along with the 8-Player/Class A & 3A Championships (Thu, Nov. 16) & Class 1A/2A/4A Championships (Fri, Nov. 17)

NBC Sports

NBC Sports Live Stream Free

Iowa High School Sports Network (IHSSN) to Produce and Provide Live coverage of the Football State Championships featuring the announcing tandem of Alan DeBolt & Kent Larsen

NBC Sports Chicago available throughout the entire state of Iowa on numerous cable/telco, satellite, and digital streaming services;

Viewers urged to contact their local provider if they do not receive NBC Sports Chicago as part of their viewing package; Full details at NBCSportsChicago.com/Iowa. Click here

NBC Live Sports Live Stream

The following schedule details NBC Sports Chicago’s multi-platform coverage of the 2017 IHSAA Football State Championships (all times Central Time):

THURSDAY, NOVEMBER 9

9:00 AM –        8-Player Semifinal #1: MIDLAND (Wyoming) [9-2] vs. DON BOSCO (Gilbertville) [11-0]

12:00 PM –      8-Player Semifinal #2: ST. MARY’S (Remsen) [10-0] vs. FREMONT-MILLS (Tabor) [9-2]

5:30 PM –        Class 3A Semifinal #1: HARLAN [10-1] vs. PELLA [10-1]

(NOTE: This game will air on NBC Sports Chicago+; please visit NBCSportsChicago.com’s CHANNEL FINDER for the exact channel location in your area)

8:15 PM –        Class 3A Semifinal #2: XAVIER (Cedar Rapids) [11-0] vs. SOLON [11-0]

(NOTE: This game will air on NBC Sports Chicago+; please visit NBCSportsChicago.com’s CHANNEL FINDER for the exact channel location in your area).

NBC Live Sports Online

FRIDAY, NOVEMBER 10

10:00 AM –      Class A Semifinal #1: SAINT ANSGAR [11-0] vs. HUDSON [11-0]

1:00 PM –        Class A Semifinal #2: WEST SIOUX (Hawarden) [11-0] vs. ST. ALBERT (Council Bluffs) [10-1]

4:00 PM –        Class 4A Semifinal #1: IOWA CITY, West [11-0] vs. BETTENDORF [10-1]

(NOTE: This game will air on NBC Sports Chicago+; please visit NBCSportsChicago.com’s CHANNEL FINDER for the exact channel location in your area)

7:00 PM –        Class 4A Semifinal #2: ANKENY CENTENNIAL [9-2] vs. DOWLING CATHOLIC [10-1]

(NOTE: This game will air on NBC Sports Chicago+; please visit NBCSportsChicago.com’s CHANNEL FINDER for the exact channel location in your area)

SATURDAY, NOVEMBER 11

10:00 AM –      Class 1A Semifinal #1: REGINA (Iowa City) [9-2] vs. PELLA CHRISTIAN [11-0]

1:00 PM –        Class 1A Semifinal #2: WEST LYON (Inwood) [11-0] vs. VAN METER [11-0]

4:00 PM –        Class 2A Semifinal #1: BOYDEN-HULL/Rock Valley [10-1] vs. WAUKON [10-1]

(NOTE: This game will air on NBC Sports Chicago+; please visit NBCSportsChicago.com’s CHANNEL FINDER for the exact channel location in your area)

7:00 PM –        Class 2A Semifinal #2: UNION (LaPorte City) [8-3] vs. WILLIAMSBURG [9-2]

(NOTE: This game will air on NBC Sports Chicago+; please visit NBCSportsChicago.com’s CHANNEL FINDER for the exact channel location in your area)

THURSDAY, NOVEMBER 16

10:00 AM –      8-Player: CHAMPIONSHIP GAME (Teams TBD)

1:30 PM –        Class A: CHAMPIONSHIP GAME (Teams TBD)

7:00 PM –        Class 3A: CHAMPIONSHIP GAME (Teams TBD)

FRIDAY, NOVEMBER 17

11:00 AM –      Class 1A: CHAMPIONSHIP GAME (Teams TBD)

2:00 PM –        Class 2A: CHAMPIONSHIP GAME (Teams TBD)

7:00 PM –        Class 4A: CHAMPIONSHIP GAME (Teams TBD)